Advertisement
Ana Menü
Ana Sayfa
Fizme Galeri
Video ve Resimler
Fizme hakkında
Haberler
Linkler
Fizmeliler
Şiirlerim
Arama Yap
İletişim
Ziyaretci defteri
Popüler
Fizme sayaç
Bugün203
Dün1564
Hafta3217
Ay30988
Hepsi2832900

En Son Haberler


Ziyaretci defteri

Ziyaretçi Defterinde toplam 3201 kayıt bulunmaktadır.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107

İsimKayıt
Hikmet SAYLAK
Nerden: Altındağ/ANKARA
Tarih: Prş 26 Eyl 2013 15:17:51 CEST
Hey gidi dünya hey Mehmet ARŞIN abim, ölüm genç ve yaşlı demiyor. Başta Mehmet KARABİNA amca ve Genç yaşta hayatını kaybeden Mustafa ABACI kardeşime Allahtan Rahmet diliyor yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun.
hikmetsaylak@hotmail.com
Zekayi ALIR
Nerden: göztepe ist
Tarih: Cum 23 Ağu 2013 13:31:42 CEST
Değerli Bekir AKKAYA hocam,10 ağustos 2013 tarihli yazınız için sizlere cani gönülden teşekkürlerimi söylemek istiyorum,sağolunuz var olunuz yüreğinize ve ellerinize sağlık teşekkürler.sayğılarımla selamlar zekayi ALIR.
zekayialir@hotmail.com
ALİ ARAOL
Nerden: Suudi Arabistan /Cidde
Tarih: Pzt 19 Ağu 2013 22:32:59 CEST
BU BAYRAMLAR KİMİN?  
 
Ramazan ve Kurban bayramlarının -başka yerlerde örneği olmayan- topluca kutlama geleneği bizim FİZME’ye özgü bir güzellik.  
 
Bu geleneği özel ve güzel kılan şey o kültürün"halka" mal olmasındandı. Peki neydi o "halka mal olmak" ? Toplu bayramlaşma merasimi, eş-dost,arkadaş ve akrabalarla kurululan, iki dilim ekmek,karpuz ve bir de yazlık helvadan oluşan Halil İbrahim sofrası",mahalle çocuk ve gençlerinin güreş tuttuğu,eski pehlivanların hakemlik yaptığı ceviz ağaçlarının gölgelediği er meydanı,kasketli Fahri Amca... 
Ne oy avcısı siyasilerin nutuklarını duyardınız, ne cebindeki parasının reklamını yapan bir kaç zenginin adını.  
Halka mal olmuş bir gelenek-bayram özelliğini yitirip birilerinin çıkarına hizmet eden duruma getirildi. Yazık! Çok yazık! Aynı duyarlılığı gösterenlere selamlar.  
Ali ARAOL SUUDİ ARABİSTAN/CİDDE 10.12.2011 
Belediyelerin kapatılmasıyla o eski “samimi” halk kaynaşmasının yaşandığı bayramları yaşatmanın önündeki engeller kalkmış oldu.Bundan sonra bu bayramlar kimsenin şahsına maledilmeden yaşatılacaktır.  
Ali ARAOL 
SUUDİ ARABİSTAN/CİDDE 19.08.2013 
ali_araol@hotmail.com
Mustafa Binek
Nerden: Gelschenkirschen-Almanya
Tarih: Pzt 19 Ağu 2013 21:30:23 CEST
 
Buradan önce Mehmet Arsin abime ve tüm ese dosta akrabaya bizi seven sevmeyen herkeze selamlarimi saygilarimi iletmek istiyorum allah gecmis Ramaz bayramini ve nice bayramlari bizlere nasib etsin Mehmet abidende allah razi olsun Köyümüze deger verip ordu kumru fatsa fark etmiyor bize bu imkani sagladigi icin ne kadar tesekür etsek azdir bu konuda emegi gecen herkezden allah razi olsun teknelocigiyi iyiye kullanirsan bu sekil olur maalesef uzun zamandir firsatini bulup siteyi ziyaret edemedim ben almanyada dogdum büyüdüm ama hic bir zaman kendimi buraya yani almanyaya ait hissetmedim ben cok yer gördüm belki bazilari kadar deyil ama kendi köyümün kendi yaylamizin hic bir yerini tutmaz gönül isterdiki bizde oralarda yasayalim ama ekonomik hayat sartlari bizi buraya bir sekil bagladi ama kalbim herzaman fizmede o yüzden bazi seylerin deyerini bilelim bir düsüsün bundan bir kac yil önce ben 80 dogumluyum ben hatirliyorsam abilerim daha iyi bilir köyde bir kiside televizyon vardi elektirik bir gider bir gelirdi cesmelerden su almaya gidenler bilir kim düsünebilirdi simdiki imkanlari mektup yazardik bunlari ben bile hatirliyorum kendimi bu tecrübeleri kazandigim icin sansli sayiyorum ozamanlar sicak sohbetler güzel arkadasliklar vardi hani basta yazmistim teknelocigiyi iyi kulanirsan böyle olur diye ama maalesef bunun birde kötü tarafi var bunu sizlere anlatmam gerekmiyor demek istedigim hersey dozunda iyidir allaha emanet olun saygilarimla Mustafa Binek
BEKİR AKKAYATarih: Cts 10 Ağu 2013 05:22:20 CEST
FİZME BAYRAMLARI ÜZERİNE / Bekir AKKAYA 
 
Hani derler ya,  
“Eğri oturup doğru konuşalım.” 
Biz sayfalarımızda Fizme’deki dini bayramlarımız üzerine onlarca yazı kaleme aldık. Ve almaya da devam edeceğiz.  
Daha önceki yazılarımızda da belirttiğim gibi son zamanlarda bu bayramlara gitmiyorum. Bu gitmemeyi de fiilen belde belediyeleri kalkıncaya kadar sürdüreceğim. Nedeni ise Fizme halkının dini bayramlarını birilerinin sahiplenmesi. Oysa bu Fizme’nin dini bayram kutlamalarının yüzyıllara kadar uzanan bir geçmişi mevcuttur. Bunun aksini söyleyen hiçbir etkinliğin içersinde bir Fizmeli olarak yer almayı düşünmem. 
Fizmelinin babasından ve hatta dedelerinden kalma bu bayramları dün kurulan ve bugün kanunen ortadan kalkan belediyelere bunun da ötesinde bir belediye mal etmek son derece yanlıştır. Bunun böyle olduğunu ileriki yıllarda sizler de göreceksiniz. 
Fizme coğrafi yönden büyük bir alana sahiptir. Ve ortak ismi de Fizme’dir. Bu bayramlar da aşağısı ve yukarısı fark etmez Fizmenin tamamının ortak bir bayramlaşma kültürdür. 
Biz şu anda elli yaşın üstündeyiz. Bizden çok yaşlı insanlardan Fizme bayramları üzerine dinlediklerimiz ise başlı başına bir kitap konusudur. Hatta birçok dinlediklerimiz tarafımdan kayıt altına da alınmıştır. 
Birçoklarımız Fizme bayramlarında kadınlarında en güzel elbiseleri ile bayramlara gittiklerini bilmezler. Daha da ötesi bu bayramlarda bütün bayramlara gelenlere yemek verildiğini kadınların da kendi aralarında eğlendiklerini ve oynadıklarını hiç bilmezler.  
Fizmede bayram kaynaşmanın, helallaşmanın, hasret gidermenin, sarılmanın, kucaklaşmanın bir adıdır. Fizmede bayram kabirleri ziyaret etmenin bayram namazından sonra uzun halkalar oluşturup büyüklerin ellerinin öpülmesinin adıdır. Babamın bir kez olsun kendi mahallemiz olan Karapınar Mahallesi Camiinde bayram namazı kıldığını hatırlamıyorum. O bayram namazını da Cuma namazını da hep Fizme Büyük Merkez Camiinde kılardı. Sabah namazından sonra evden çıkar yaya olarak bayram namazına yetişir ve akşama eve dönerdi. 
Güreşler yine yapılırdı. Ama şova dönüştürülmezdi.  
Fotoğrafta gördüğünüz bir facebook sayfasında Fizme Bayramları üzerine bir haber okudum. Yazıda “Belde belediyelerinin kapatılacak olması sebebiyle son kez yapılan şenlikler” ifadesi kullanılmış. 
Benim de yıllarca vurgulamaya çalıştığım husus bu idi. Bu yanlış algıyı ortadan kaldırmak, insanlara yanlış bir bilgi aktarmak ve sonuçta Fizmenin bayramlarını elinden almak. “Bayramlarını” kelimesini özellikle kullanıyorum ki, sadece Ramazan Bayramı değil, Kurban Bayramının birinci günü de Fizme de aynı coşku ile bayram yapılır.  
Ben hep belde belediyelerine karşı olan biriyim. Buna rağmen belde belediyelerinin zaman zaman faydalı olacağını da hep düşündüm. Ama şimdi iyi ki bu belediyeler ortadan kalktı. Özellikle Fizmede belediyelerin kapatılması en çok bizim bayramlarımızın işine yarayacak. Kimse bayramımızı şova dönüştüremeyecek. 
Sizler gerçekten belediyelerin kapanması ile bu bayramların sona ereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta sizler “Başkalarını dolmuşuna binen bir tipsiniz”  
Fizme bayramlarını hep yapacak. Bunun için hiç kimsenin davetine ihtiyaç yok. 
Fizmeli kendi bayramlarını kutlar. Yeter ki kimse kendi nefislerini tatmin için bayramları istismar etmesin… 
Nasılsa belediyeler kapatıldı. Bayramlarımıza sonradan sokuşturulan protokol kuralları da anlamını yetirdi. Etkili ve yetkililerden tek isteğimiz “ Fizmeye davul girmediği gibi Karapınar Mahallesinden sonra bayram günlerinde Fizmeye yabancı araç sokulmaması. Bu araçlar yüzünden bayramlarımızı kimsenin zehir etmeye hakkı olmamalı. Bayramlarımıza iştirak edecek misafirler Karapınar Mahallesinden sonra Fizmenin bayram yerine yaya yürüsünler. Fizme topraklarında yüzlerce evliyanın kabri bulunduğunu hatırlayarak Fizme halkının kabir ziyaretlerine ve hısım akraba ziyaretlerine bari mani olmasınlar. 
Benim merak ettiğim hususlardan biriside şudur. Fizmenin bayramlarını belediye etkinliği ve şenliği zanneden kişiler acaba bundan sonraki bayramlara nasıl gelecek? Davetiyeyi onlara kim gönderecek? Afişleri kim bastıracak? 
İşte Fizme Bayramlarının ruhu burada yatıyor. Kabirlere gidilir. Bayramlaşılır. Barışılır, helalleşilir. Hısım akraba ziyaret edilir. Ramazan tutulur ve bayram yapılır. İşte bunların da davetiyesi olmaz.  
Belediyeler kapandı. Lütfen Fizme Bayramlarına davetliler gelmesin ve katılmasın… 
Bekir AKKAYA/ 10 Agustos 2013/Kumru 
kumruhaber@gmail.comhttp://www.kumru.org
zekayi ALIR
Nerden: İST GÖZTEPE
Tarih: Sal 06 Ağu 2013 01:08:22 CEST
Selamlar olsun sizlere güzel memleketimin güzel insanları.umarım inşallah iyisinizdir.bir mübarek ramazanıda böylece bitirmiş oluyoruz.ALLAH tekrar tekrar nice güzel ve bereketli ramazanlara ermeyi nasib eder inşallah.ben bu güzel sitemizin vasıtasıyla sıladaki ve gurbetteki bütün dostlarımızın mübarek ramazan bayramını en içten ,dileklerimle kutlar vatanımıza milletimize ve bütün dünyamıza hayırlara vesile olmasını yüce mevladan niyaz ederim.bu vesileyle büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerin öpüyorum.ne kadar bayramda olsa bayramı fizmede yapmadıktan sonra olmuyor işte.sabah bayram namazı için camiye gitceksin,namaz sonrası büyüklerin ellerinden öpeceksin,hacı şevket şeker dağıtacak hiç görmemiş gibi şekerlere hücum edeceksin,sonra bayram yerimiz olan panayır alanına gitceksin,oooo sendemi geldin dostum görüşmeyeli ne kadar da uzun yıllar oldu diyeceksin,pehlivanlarımızın güreşlerini seyredeceksin,kısacası bayramda bayram edeceksin memleket göreceksin,gurbette bayram olmuyor dostum kimse kimseyi tanımıyor ve gurbette geçirmiş olduğum bütün bayramlar hüzünlü geçiyor.ne yapalım sağlık olsun,BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN. :cry
zekayialir@hotmail.com
uğurTarih: Cts 03 Ağu 2013 19:50:59 CEST
Selamun aleykum ben izmirden hacı murat beniz´in nami değer yedibelanin torunu ugur beniz
ugur_huzun@hotmail.com
Mehmet ARSIN
Nerden: Köln- Almanya
Tarih: Pzt 29 Tem 2013 20:15:53 CEST
Ordu’nun Kumru ilçesinde jandarma ekipleri gerçekleştirdiği operasyonda bin 630 kök kenevir ele geçirdi.Ordu’nun Kumru ilçesi, Fizme Beldesi Karapınar Mahallesi’nde İ.A’nın evinin bulunduğu fındık bahçesinin içerisinde Jandarma ekipleri gerçekleştirdikleri operasyon ile bin 630 kök kenevir ele geçirdi. Ele geçirilen kenevirler jandarma ekipleri tarafından imha edilirken, İ.A adli makamlara sevk edildi.Olayla ilgili soruşturma sürüyor 
İhlas Haber Ajansı 

Mehmet Arşın`ın Fikirleri: Bu haberi bugün okudum, üzüldüm. Fizmede insanlari zehirleyecek birseyin, zengin olma hayaliyle üretilmesine üzüldüm. Belkide gariban ineklere urgan yapmak amaciyla yetistirmistir. 
fizmeli@gmx.de
Ömür Av
Nerden: ordu kumru
Tarih: Paz 28 Tem 2013 15:48:25 CEST
allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin. selamun aleykum.. 
 
-Dikmece.
thyphon14@hotmail.comhttp://www.facebook.com/thyphon14
Emrah
Nerden: izmir
Tarih: Cts 13 Tem 2013 11:37:09 CEST
Resim koyamıyorum birisi yardımcı olabilir mi?
Mehmet Arşın`ın Fikirleri: Resimleri, fizmeli@gmx.de adresine gönderirseniz istediginiz albüme eklenecektir. Sitenin güvenligi nedeniyle, yönetici haricinde kimsenin siteye resim, yazi eklemesi mümkün degildir. Selamlar
İsmet Kaymak
Nerden: Üsküdar
Tarih: Paz 07 Tem 2013 18:40:21 CEST
"EY ORUÇ TUT BİZİ" 
Oruç Allahın rızasını kazanmak için yapılan bir ibadettir.Oruç tutmayan,tutanlara karşı mutlak surette saygılı olmalıdır.Oruçlular davranışlarında,konuşmalarındadaha dikkatli olmalı,"Kim kötü davranışları bırakmassa,onun yemesini,içmesini terk etmesine ALLAHIN ihtiyacı yoktur."oruç kalkandır,sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin.Kavga etmesin.Oruçluyum desin.Ayrıca oruçlu iken temizlik çok önemlidir, Ağız ve diş temizliğine son derece dikkatli olmalıdır.Başta Ahlak temizliği,ruh ve beden temizliğiyle yakıp,yıkmadan,vurup kırmadan,taşkınlık yapmadan,gürültü çıkarmadan,yalan söylemeden olayları çarpıtmadan güzel bir oruç ayı geçirmeye çalışalım.Bu duygu ve düşüncelerle, bu sahibi ve siteyi ziyaret edenlerin oruç ayını tebrik ederim."EY ORUÇ TUT BENİ"diyerek değerlendirelim.Sealm ve saygılarımla..........
veleddallin52@hotmail.comveleddallin52@hotmai
mustafa başaTarih: Sal 25 Haz 2013 19:33:12 CEST
slm olsun tum fizmeli hemserilerime mmleketteyken kacmayı dusunuruz ayrldıgımızda hasretle tutusuruz hele ırak gibi bir yere dustunmu keske hep camurun icnde olsakta genede fzmede olsak dye yakarırız herseye ramen bnm memleketm yani fizme cennet
silahci_52_@hotmail.com
İsmet Kaymak
Nerden: Üsküdar
Tarih: Cum 14 Haz 2013 10:41:30 CEST
İSTANBUL 
İstanbul’dayım,kimsesiz bir çocuk gibi, 
Yürüyorum;arkama bakmadan hep ileri, 
Yol bitmiyor;karanlık giriyor içeri, 
Bir korku alıyorum sende İstanbul 
 
Sokaklar karanlık;kara bulutlara kapanık 
Beton yığınları kaplamış,her yer dağınık 
Bazı gecelerde sadece ben, ben uyanık 
Bir ben varım; bir de sessiz İstanbul 
 
Geceleri ben de damla damla bir korku birikiyor 
İstanbul’a geleli huzurum kaçıyor. 
Geceleri siyah örtü üzerime çekiliyor. 
Gözlerini bana fal taşı gibi açma İstanbul 
 
Izdırap çekenlerin babası ve annesi 
Kimse kimsenin derdini bilmiyor; bu neyin nesi 
Sönmüş ışıklar;canlanın duyurun sesimi 
Senin içinde yaşayanlar var mı? İstanbul 
 
Bir an gitmek istiyorum buradan 
Dost bulamadım.Dostun olamadım neden? 
Duyurmak istiyorum sesimi ben 
Yolumdan etme beni İstanbul 
 
Hayallerim sende canlansın isterim. 
Rüyalarım hep gerçekleşsin derim. 
Yoluna dizilsin bütün mısralarım 
Yazmak istiyorum sende İstanbul 
Seni sana tanıtmak istiyorum. 
Güzelliğini haykırmak istiyorum. 
Benliğimi sende bulmak istiyorum. 
Çamlıcadan bir başkasın 
Kız Kulesi Üsküdar dasın 
Tarih kokan İstanbul ne güzelsin 
veleddallin52@hotmail.comveleddallin52@hotmai
İsmet Kaymak
Nerden: Üsküdar
Tarih: Çrş 05 Haz 2013 11:22:32 CEST
"MİRAÇ"=NAMAZ"gecemizi yeniden bir diriliş,uyanma ile namaz kılmaya başlamayı,namaza devam eylemeyi,kalbimizi kötülüklerden arındırmayı,sakinleşmeyi,birlik ve beraberliğimize çok ihtiyacımız var.Yarab bizi her türlü belalardan,ahlaksızlıktan koru,herkezin hak ve hukukuna saygı duyarak yaşamayı nasip eyle,Miracımızı selatü selamlarla,dualarla ve ayetel Kürsüyü okumakla değerlendirelim.Miracınız kutlu olsun.
veleddallin52@hotmail.comveleddallin52@hotmai
Bekir AKKAYATarih: Cts 25 May 2013 11:33:11 CEST
Fizme;de Alimleri Anma Proğramı Haberi ve Bir Yorum 
 
Haber : 
Geleneksel hale gelen ve Fizmeli bir grup gönüllülerle Fatsa Yavuz Selim Vakfı işbirliği ile başlatılan ve her yıl sürdürülen Fizme’de “Alimleri Anma” proğramı bu yıl daha proğramlı ve düzenli bir şekilde icra edilecek. 
Bu yıl Kumru Müftülüğünün de yer alacağı proğram bundan böyle Kumru Müftlüğü ve Fatsa Yavuz Selim Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilecek.  
Aldığımız bilgiye göre proğramda Kumru ve Fizme’de yetişmiş alimler konu edilerek vefat edenlere dualar hayatta olanlara uzun ömürler dilenecek. 
Zengin bir proğram akışı içersinde “Alimlerin Dinimizdeki Yeri ve Önemi” konusunda konferans verilecek. Bu amaçla Samsun İl Müftüsü Yrd. Doc.Dr. Hayrettin Öztürk Fizmeye gelecek. 
Yine proğram akışı içersinde Alimleri ile ünlü Fizmedeki kabristanlıklar ve özellikle de Alimlerin kabirleri ziyaret edilerek Fatihalar okunacak. 
Fizme- Dikmeci Mevkiindeki Camide gerçekleşecek proğram 26 Mayıs Pazar Günü Saat :10:oo’da başlayacak. 
Daha önceki yıllarda olduğu gibi proğrama Ordu dışında çevre illerden de çok sayıda misafirin katılması bekleniyor. 
Yorum : 
Bilindiği gibi bu proğram gönüllü ve duyarlı birkaç Fizmelinin bir araya gelerek Alimlerle ünlü Fizme’de Fizmenin Alimlerini anma maksadı ile gerçekleştirilmektedir. Herkes bilir ki Kumru’da Fizme Alimleri ile ünlüdür ve bunu tüm Kumrulular da kabul eder. 
Bu yıl afiş “Kumrulu Alimleri Anma” olarak basılmıştır. Kumru Müftülüğü bu proğramı sahiplenmek için büyük ihtimal bu yola başvurmuştur. Eğer proğram Kumru’da icra edilecekse bu yerinde bir karardır. Ancak burada yer olarak Fizme seçilirken afişte neden Kumru ifadesi yer almıştır? Bu bizlerin dikkatini çekmiştir. 
Acaba ilerki yıllarda bu proğram Kumru’da mı yapılacaktır? Eğer böyle olursa Fizme’de başlatılan bu proğramın alt yapısı Kumru’da tutar mı? 
Yine bilindiği gibi bugün iki belde olan Fizme’de hangi tarihte başladığı belli olmayan dini bayramlarda büyük güreşler tertip edilerek “Büyük Bayramlar” yapılır. 
Kumru Müftülüğü iki bayramı ve Alimleri Anmayı da bir araya getirecek bu Fizmedeki Dini Bayramları daha profesyonel hale getiremez mi? 
Benim kanaatim bu olabilir. Bu bayramları bana göre belediyeler istismar etmiştir. Halkın bayramını sahiplenmiş ve halkı geri plana iterek protokol bayramı haline dönüştürmüşlerdir. Halk kendi bayramının içersinde pek yer almamıştır. 
Fizmede iki belediyenin büyük şehir olması ile ortadan kalkması bizim daha önceden defalarca vurguladığımız gibi bu bayramları ortadan kaldırmayacaktır. Bana göre yüzyılların mirası Fizmenin Dini Bayram geleneğine belediyeler, sahiplenmenin dışında hiçbir katkısı olmamıştır. 
Fizmenin dini bayramları siyaset üstü Fizmenin bir kimliğidir. Bunu da belediyeler kalkınca önümüzdeki günlerde birlikte yaşayacağız. Ben 55 yaşındayım ve ben çocukken babam beni yanına alır bayrama götürürdü. Babam 96 yaşında vefat etti. Babamla ben 150 yıldır bayrama gidiyoruz. Ancak ben şahsen 10 yıldır kendi köyümün bayramına ne yazık ki hiç gidemedim. Ama bundan sonra gideceğim inşallah. 
Şimdi ben Müftü Beye Sesleniyorum; 
Sayın Müftüm; 
Sizin öncülüğünüzde alt yapısı olan Fizmedeki Dini Bayram Kutlamalarını daha profesyonel hale getirmek mümkün. 
Bayramı üç gün sürdürüp birinci gün proğramı, ikini gün proğramı ve üçüncü gün proğramı olarak planlansa ve bugünlerden birini de Alimlere Ayrılsa çok daha yerinde olur kanaatindeyim. 
Yavuz Selim Vakfı gibi gönüllü hayır kuruluşları ile birlikte Kültür Bakanlığının destekleri ile bu organizasyonu kesinlikle ulusal hale dönüştürme imkânı var. 
Şartlar oluşmuştur. Bu şartlardan en önemlisi yüz yıllara dayanan Fizmedeki bayram geleneği, diğeri ise birkaç yıldır yapılan ve bu yıl daha profesyonel halde kutlanacak olan Âlimleri Anma Programı. 
Her insana hayırlı bir iş nasip olmaz. İnşallah bu güzel gelenek ve hayırlarla anılacak organizasyon sayenizde daha da bir anlam kazanır. 
Hayırlı günler dileklerimle 
Proğramda buluşmak ümidiyle 
Bekir AKKAYA/ 24 Mayıs 2013 /KumruTV
Mehmet Arşın`ın Fikirleri: Yüregine saglik hocam, duygularimizi dile getirmissin sagol.
kumruhaber@gmail.com
İsmet KAYMAK
Nerden: Üsküdar
Tarih: Paz 12 May 2013 21:06:01 CEST
"Analar günü"CENNETİN yolunun annelerin ayakları altından geçiyorsa,burada biraz düşünmek lazım.ANNEşevkatli kollarıyla,sevgi dolu yüreğiyle insanları bir çok zerrelerden sonra dünyaya getiren varlıklı ve hiç bir emeğini esirgemeyen,tatlı uykularını bölen"ANNE"lerimiz sizleri üzmeye kırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.Hatta öf bile demeyeceğimiz en değerli varlığımızsınız.Siz hep yüceltilmeli ve yükseltilmelisiniz.Bu duygu ve düşüncelerle bu alemden göç eden annelerimize gani gani Rahmetlerle ,cennet mekan olsun.Yaşamlarını sürdüren tüm annelerimize çok sağlıklı,mutlu bir ömürler diliyorum.Nefesiniz bitene kadar bu gün ne kadar mutlu iseniz hep mutlu kalın,mutlu yaşayın.Anneler gününüz kutlu olsun.
veleddallin52@hotmail.comveleddallin52@hotmai
CANTarih: Pzt 22 Nis 2013 16:13:38 CEST
BU DURUMA ÇOK SEVİNDİM.İNŞALLAH FİZME BELDESİ SÖMÜRÜLEN BİR YER OLMAKTAN KURTULUR
ATAK
canTarih: Paz 21 Nis 2013 13:01:25 CEST
fizme beldesi,ordu büyük şehir olmasıyla birlikte kapanacak mı.
Mehmet Arşın`ın Fikirleri: Bildigim kadariyla büyük sehir olan yerlerdeki belde belediyeleri, ilce belediyelerine baglanacak. Yani Fizme de bu durumda Kumrunun bir mahallesi konumuna gelecek.
atak
Vedat ÖĞME
Nerden: EDİRNE
Tarih: Cts 13 Nis 2013 10:41:51 CEST
Tarih : 13 Nisan 2013 
Şafak : 32 "Başka Yok"
Mehmet Arşın`ın Fikirleri: Nemutlu sana, insallah bir ay sonra Vatan borcunu ödemenin gururunu yasarsin.
İSMET KAYMAK
Nerden: Üsküdar
Tarih: Prş 11 Nis 2013 20:07:25 CEST
"AKİL"İnsanlar:Akıllı,zeki olup gerçekleri iyi görebilen ve ona göre davranabilen.Akil;akıllara istikamet veren insanlar.Akıllı insan herkeze anladığı dilden konuşan,anlayan.söyleyen ve söyleyebilen ikna edici biridir.Akil insan yerli yerince,nezakatten ayrılmadan iyi you gösterebilen,yeri geldiğinde kişilerin anlayabileceği dilden konuşan,sertleşebilen insandır.Tarihte bunların her türlü örnekleri vardır.Bir tanesini size söyleyeyim.Adamın biri bir kıza aşık olur.Babasından nezaket kuralların uyarak Allahın emri ile başlar.Daha sözlerini bitirmeden,Kızın babası hadi ordan sen kim oluyorsun,hangi cesaretle benim kızımı istemeye kalkışıyorsun.Der.Adama şiddetle evinden çıkarır.Aradan zaman geçer.Tevazü olan adam,Bir ardaşına-dostuna rastlar.Bir derdinmi var bana söyle der.Dost çok haydur tipli sert mizaçlı biri dir.Durumu anlatır.Bır kızı seviyorum.Ama babası vermedi.Ooooooooooo çok kolay dert edinme,Hemen hallederiz der.Kızın evinin kapısına gider gitmez.Bağırır sen kim oluyorsun da benim dostuma kızını vermiyorsun.O çok büyük adam idareci falan diyerek bağırır çağırır.Tamam der senin gibi konuşmadı ki o arkadaşın dostun.VERDİM GİTTİ DER .Anladığı dilden konuşulursa işler çözülür.belki.Selamlar
veleddallin52@hotmail.comveleddallin52@hotmai
zekayi ALIR
Nerden: göztepe ist
Tarih: Çrş 10 Nis 2013 00:06:21 CEST
Gurbetteki ve sıladaki bütün dostlarımıza cani gönülden selamlar sevgiler.
zekayialir@hotmail.com
adnan baslik
Nerden: almanya
Tarih: Çrş 03 Nis 2013 22:48:04 CEST
slm herkese  
Nisan ayinin 3ne gordik  
bu site yaklasik bir aydan beri uykuda. 
almanya augsburg dan herkese selamlar
kumrul69@hotmail.com
Goksal Ovmek
Nerden: Kocaeli
Tarih: Cts 02 Mar 2013 21:42:47 CET
Olenlere Allahtan Rahmet Kalanlara Sabırlar Dılıyorum.
adnan baslik
Nerden: almanya
Tarih: Prş 28 Şub 2013 12:28:41 CET
augsburg dan herkese selamlar
kumrul69@hotmail.com
hikmet az
Nerden: fatsa
Tarih: Çrş 27 Şub 2013 09:44:02 CET
ŞUBAT 2013 sarı kemal lakablı kemal istekli amcanın mefatını da duyduk eş dost yakınlarına allahdan sabır diler mekanın cennet olsun kemal amca...
az_hikmet52@hotmail.de
hikmet az
Nerden: fatsa
Tarih: Çrş 27 Şub 2013 09:22:23 CET
27/02/2013 bir acı haber daha ecellü mah. nalbatın oglu(NECATİ BABA)hakka yürüdü.uzun zamandanberi ankarada yaşayan baba aynı zamanda mehmet sügümlünün de eniştesi yarın oglen gibi fizme büyük camii yanında namazı kılındıkdan sonra defnedilecek tüm eş dos ve akraba yakınlarna allahdan sabır diler mekanın cennet olsun necati baba.......
az_hikmet52@hotmail.de
Muharrem BıçakTarih: Cum 22 Şub 2013 20:28:05 CET
Çayüstü (çakıllı)mahallesinden NECATİ AZALMA vefat etmişmiştir.ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
Goksal Ovmek
Nerden: Kocaeli
Tarih: Cts 16 Şub 2013 19:10:37 CET
Mehmet Abi Dedemin Resmini Sıtende Yayınlamıssın Ilgın Icın Cok Teşekkurler.Allahım Mekanını Cennet Eylesın Insallah..Fızmelıler Olarak Bızlere Sundugun Bu Sayfaya Sahıp Cıkmamız gerekırken bosladık.bunu su an daha ıyı anlıyorum bu sayfa bızler ıcın memleket ozlemımızı gıderdıgımız ve haber kaynagımız olarak bukadar ılgısız kaldıgımız ıcın ben kendı adıma senden ozur dılıyorum.
üzeyir tanıma
Nerden: istanbul
Tarih: Sal 12 Şub 2013 18:03:22 CET
istanbuldan herkeze selamlarr
Vedat ÖĞMETarih: Cts 26 Oca 2013 10:43:41 CET
Edirne'den herkese selamlar... 
54.MKNZ.P.TUG.K.2.MKNZ.P.TB.1.MKNZ.P.BL.KARAAĞAÇ/EDİRNE
Powered by AkoBook V3.42